Szemezgetés – ezzel az üzenettel fogadtuk a 2025-ös médiatábor lakóit
A tábori produkciókból válogató rovatunkban most a Kis Hasznos vezércikkét másodközöljük. A Kis Hasznos a médiatábor első újságja, amelyet a táborvezetőség szerkeszt, és a táborlakók az érkezésükkor kinyomtatva megkapják, bár korábban már digitálisan is elérhetővé tesszük. Ez a lap tartalmazza a tábor legfontosabb információit: a programot, a szabályokat, a műsorértékelések szempontjait, az AI Etikai Kódexet, a táborvezetőségi tagok bemutatkozását, a csoportok felsorolását, a táborlakók és a támogatóik listáját, valamint egy vezércikket, amelyben minden évben egy aktuális üzenetet fogalmazunk meg. Ez utóbbit tesszük most közzé Szemezgetés rovatunkban.

Képünk illusztráció. Fotó: Bere Ábel.
Miért kellett találkoznunk?
Már eleve az is hír, hogy találkoztunk. Ez ugyanis ma már nem szokás. Az emberek többsége egy buborékból néz ki a világra. Ez a buborék pedig egyre kevésbé átlátszó. Sokkal inkább tükör, akárcsak a magunk érdekében, magunk felé fordított szelfikamera.
Pedig „az ember társadalmi lény.
A közösen végzett munka, a tagolt beszéd és a gondolkodás jellemzi. Mindezek révén képes a világ megismerésére és átalakítására” – így szól a prózai definíció a Wikipédián. „Hiába fürösztöd önmagadban, Csak másban moshatod meg arcodat.“ – mondja József Attila költőien a Nem én kiáltok című versében.
Oké, de máris tolul fel a dilemma: hány ilyen „más” arcban vagyunk képesek megmosakodni? Robin Dunbar brit antropológus és evolúciós pszichológus szerint az agyi kapacitásunk legfeljebb 5 családtag, 15 barát, 50 haver, 150 alkalmi ismerős és 500 félidegen befogadására elegendő. 1500 arcnál többre emlékezni sem tudunk sokáig. Ehhez képest a Worldometer adatai szerint 2025. június 4-én a Föld lakossága 8,2 milliárd fő volt.
Hát csoda, hogy kisebb csoportokba verődünk? Nem csoda. Kapcsolódni akarunk. Ez evolúciós késztetés. Viszont megvan az a kockázata, hogy rossz közösséget választunk.
A jó közösség az, ahol lehet 15 igaz barátod és 50 jó haverod. Ennyien biztosan vagyunk itt, a DUE-táborban.
Szóval miért kellett találkoznunk? Mert a DUE-sok társadalmi lények. A DUE-sokat a közösen végzett munka, a tagolt beszéd és a gondolkodás jellemzi. Mindezek révén képesek vagyunk a világ megismerésére és átalakítására.
Lássunk hozzá!
A táborvezetőség