Szemezgetés – Csollár Virág interjúja Kuti Sándorral a rádiózásról

Szemezgetés című rovatunkban a DUE 2024. július 6-14. között Balatonkenesén megrendezett médiatáborának cikkeiből és műsoraiból közlünk egyet-egyet. Most Csollár Virág interjúját emeljük ki, amelyet a Nagy Haszontalanok elnevezésű print újságíró csoport tagja Kuti Sándorral, a Magyar Rádió expert rendszermérnökével, a tábor egyik alapítójával, szakmai vezetőjével és mesterképzőjével készített a Kenesei RiPort című tábori lapba. Virág annak a CHIPegető című iskolaújságnak a munkatársa, amely idén a kategóriájában második helyezèst ért el a DUE Országos Tehetségkutató Diákmèdia Pályázatán.

„Szerettem volna, hogy egyszerre két dolgot lehessen hallani”

A diákrádiózás sok változáson esett át az elmúlt évtizedekben. Erről kérdeztem Vakondot, avagy Kuti Sándor szakmai vezetőt és mesterképzőt, aki maga is a diákként kezdte a rádiózást 40 évvel ezelőtt.

– Mi a legmeghatározóbb diákrádiózással kapcsolatos emléked?

– Mikor bementem elsőben a gimnáziumba és megszólalt a hangszóró, amiben egyszerre szólt zene és szöveg. Meghatározó volt, mert mindig szerettem volna, hogy egyszerre két dolgot lehessen hallani, és akármilyen kicsi dolognak tűnik, ez volt az az impulzus, amivel elkezdődött számomra az iskolai rádiózás.

Kuti Sándor. Fotó: Kékesi Fruzsina, Szávka Johanna.

– Szerinted milyen jelentősége van a diákrádiózásnak az iskola életében?

– A rádiónak az az előnye mindig megvolt, hogy egy azonnali információforrás tud lenni. Ebben egyetlenegy konkurense van, az online felületek.

– Mennyit változott azóta az iskolai rádiók jelentősége?

– Most már sokkal kisebb, mert megjelent mellette sok más médium. Amióta ennyi technikai újdonság van, azóta teljesen megváltozott, hogy hogyan szórakozunk vagy éppen jutunk információhoz.

– Hogyan kezeled ezeket a változásokat?

– Muszáj együtt élnem velük, hiszen az a munkám, hogy a stúdiókban alkalmazzuk az új technikákat. Persze ez érdekes is számomra, hisz ezek a változások adnak új lehetőségeket a régiek mellé, vagy teljesen ki is váltják őket. Az emberek félnek a változástól, de ha meglátják az előnyeit és rájönnek arra, hogy ezekkel ugyanolyan hatékonyan vagy még hatékonyabban lehet dolgozni, akkor ez általában sikeres.

Csollár Virág

A Kenesei RiPort címlapja.

Share this Post