A természet ereje sem fogott ki rajtunk – a DUE-médiatábor első három napjának krónikája

Mindenki jól van a DUE médiatáborában, amelynek balatonkenesei helyszínére rendkívül heves vihar csapott le hétfőn délután. Az óriási erejű szél néhány fában és kültéri berendezésünkben ugyan károkat okozott, de nagy baj nem történt. Előtte és azóta azonban nagyon sok jó dolog igen! Íme, a 2025-ös DUE-tábor első három napjának beszámolója.

Július 5-én, szombaton dr. Szayly József, a tábor és az egyesület alapítója köszöntötte a Kenese Port Hotel úgynevezett alakulóterén rendezett megnyitó résztvevőit, akik sokan voltak, hiszen ez a harmadik legnagyobb létszámú DUE-tábor a kezdetek, 1982 óta. Babcsány András táborvezető Herczeg Zsolt szakmai vezető segítségével bemutatta a táborvezetőség tagjait és a szabályokat, Kuti Sándor pedig tűz- és balesetvédelmi oktatást tartott. Ekkor már minden táborozó karján ott volt a karszalag, a kezükben pedig a Kis Hasznos, a tábor első – még a vezetőség által készített – újságja, tele fontos információkkal, köztük újdonságokkal. Idén például megalkottuk a mustrák, vagyis a közös lap- és műsorértékelések szempontrendszerét és a tábor AI Etikai Kódexét.

Ebéd után megalakultak a csoportok. A print újságírók Bodor Júlia és Velek Domonkos vezetésével már dolgoznak a táborlakók első nyomtatott lapján. Az online újságírás iránt érdeklődőket Bihari Bernadett és Panulin Boglárka segíti. Bodonyi Dániel és Hanti Márton rádiós csoportja reggeli másorokat és déli hírműsorokat készít. A videósok vezetőpárosa Szentendrei Adrienn és Gyarmati Erik, a filmkészítőké pedig Hora Dániel és Nagy Aliz. Idén két fotós csoportot indítottunk. az egyiket Ilosvai Péter, a másikat Borbás-Szabó Csilla Lívia vezeti. A csoportok munkájába már bekapcsolódtak a mesterképzők is.

Az első nap estéjét a Portya töltötte meg élményekkel. A táborlakók néhány csoportra osztva – táborvezetőségi tagok vezetésével – a táboron belül és annak helyszínén kívül szellemi akadályversenyen vettek részt. Az egyes állomásokon a megismerkedésüket, a kommunikációs képességeiket és a csapatmunkájukat elősegítő feladatokat oldottak meg.

Július 6-án, vasárnap még a táborvezetőség szerkesztésében szólalt meg a RÉM, vagyis a Reggeli Ébresztő Rádióműsor. A reggeli és a programismertetés után a Napinger keretében dr. Szayly József mesélt a DUE-tábor, illetve az egyesület megszületéséről, fejlődéséről és jelenéről. A nap további részének javát a csoportfoglalkozások tették ki, majd leszállt este, és vele a PodcEst. Ez is egy saját fejlesztésű programunk: idén hét beszélgetőkört nyitottunk, és a táborlakók szabadon választhattak, hogy milyen témáról szeretnének az átlagosnál hosszabban, mélyebben és értelmesebben eszmét cserélni egy-egy jól felkészült táborvezetőségi taggal. Sok minden szóba került, például az egészséges életmód, az internetes etikett, a fiatalok és az idősek viszonya; az érvényesülés, a beilleszkedés, az elfogadás és az önismeret útja, illetve az ember és a technológia szimbiózisa.

Július 7-én, hétfőn már a táborlakók készítették el a RÉM-et, a Napingeren pedig Kuti Sándor szolgált hangtechnikai ismeretekkel, trükkökkel és tanácsokkal. Délelőtt együttműködő partnerünk, az Országos Rendőr-főkapitányság Országos Balesetmegelőzési Bizottságának jóvoltából kiválóan felkészült és remek előadónak bizonyult balatoni rendőrök tartottak előadásokat, valamint tanulságos játékokat, amelyek a balesetvédelemre, a bűnmegelőzésre, továbbá az internet és a káros szokások által jelentett veszélyekre egyaránt kiterjedtek.

A 2025-ös DUE-tábor első Mustráját Herczeg Zsolt bevezetője után Balázs István vezényelte le, aki a reggeli rádióműsort értékelte. Utána folytatódtak a csoportfoglalkozások, és mindenki készült A tábor belehúz! című, esti vetélkedőre, amelyet azonban egyelőre nem tudtunk megrendezni, mert az országon keresztül vágtató, nagy erejű vihar Balatonkenesére és a szállásunkra is lecsapott. A táborozók biztonságban voltak a társalgóban, a táborvezetőség összes tagja pedig a károk mérséklésén, majd elhárításán dolgozott, karöltve a Kenese Port Hotel teljes személyzetével. Az udvaron néhány faág leszakadt, egy ablak betört, illetve további kisebb károk is keletkeztek, de nem történt annyira nagy baj, mint amilyen nagy az egyébként rövid ideig tartó vihar ereje volt. Az áramszolgáltatás gyorsan helyreállt, az esetleges ijedtség feloldására vidám élő zenés rádióműsort készítettünk, a szobák biztonságáról a táborvezetőség műszaki csapata, az Interstellar pedig mindenhol meggyőződött. A program – ha kényszerű módosításokkal is – folytatódhatott, és természetesen a vacsora sem maradt el. A vetélkedőt az udvar állapota miatt elhalasztottuk, a fiatalok helyette az eredetileg kedd estére betervezett filmvetítésen vettek részt, amelyen A vad robot című, mélyen magható és kifejezetten tanulságos animációs alkotást nézték meg. Előtte viszont a Szentendrei Adrienn által vezetett Mustrán a filmkészítők bemutatták az első rövidfilmjeiket, amelyek egy-egy érzést jelenítettek meg, és hangos tapssal kifejezett sikert arattak.

Ez tehát az első három nap összefoglalója, amely, persze, nem tartalmazza tételesen azt a sok-sok beszélgetést és projektet – még strandolni is voltunk ám, sőt önkéntes reggeli torna is van! -, amelyek vihar nélkül is épp eléggé élménydússá teszik a 2025-ös DUE-médiatábort itt, Balatonkenesén. Folytatjuk!

Share this Post